Přihlašování na Národní oldskautské jamboree (5. – 7. června 2020) bylo odstartováno

Bezmála celé desetiletí – od roku 2010 – hostilo Národní oldskautské jamboree sympatické městečko Miletín u Hořic v Podkrkonoší. Nyní, po pěti bienále, dochází letos ke změně v místě konání největšího kmenového setkání: 6. NOSJ se stěhuje do jižních Čech. Centrem akce bude rekreační středisko Dol u Blatné, ale i samotné město (proslulé mj. unikátním vodním zámeckým parkem) se výrazným programovým dílkem začlení do mozaiky jamboree. Oldskauti se v jižních Čechách sejdou 5. – 7. června 2020.

Loučení s Miletínem

„S Miletínem jako hostitelským městem jamboree se neloučíme lehce, ale zároveň věříme, že změna bude ke prospěchu akce,” říká náčelník Kmene dospělých Jiří Wolf – Pando. „V miletínské skautské základně jsme měli po všechny ročníky odpovídající ubytovací kapacity, k dispozici byl i rozsáhlý areál pro všechny aktivity akce. Vždy jsme byli potěšeni i vstřícností vedení města i samotných obyvatel.”

Oldskauti se s Miletínem ale loučí i s tím, že při každé vhodné příležitosti do Podkrkonoší vždy rádi zavítají. Ostatně i proto, aby mohli sledovat, jak se daří Lípě republiky, kterou jsme v miletínském parku vysadili účastníci posledního jamboree v roce 2018 ke 100. výročí vzniku Československa.

Nabídka z Pačejova

K uspořádání jamboree v novém prostředí přihlásili zájemciu ze dvou míst republiky – v čele iniciativy z jižní Moravy stály oldskautky ze Znojma, druhou nabídku podal klub OS z Pačejova v Pošumavy. Obě nabídky byly pečlivě posouzeny náčelnictvem KD – a rozhodnutí padlo ve prospěch okolí Blatné.

„Ve skladbě programu jamboree se budeme snažil zachovat vše dobré z předchozích ročníků,“ říká Jan Vavřička – Tom, který společně s dalšími oldskauty z Pačejova už na přípravě akce pracují několik měsíců. „Většina programu proběhne v areálu rekreačního střediska a tábořiště v Dole, deset kilometrů od Blatné. Do malebného jihočeského městečka – proslulého turisticky atraktivním zámkem uprostřed členitého rybníku a velkým zámeckým parkem – se vypravíme v hlavní den programu v sobotu 6. června. V těsné blízkosti zámku proběhne také slavnostní nástup, podobně jako tomu bylo na náměstí v Miletíně.“

Program pro každého

K magnetům jamboree byl mělo i letos patřit křeslo pro hosta – byť jméno osobností, která do křesla usedne, bude prozrazeno v průběhu února. Prostor bude vyčleněn také prezentaci oldskautské činnosti v  jednotlivých krajích, plánovány jsou rukodělné workshopy, drobné sportovní soutěže i promítání či cestopisné přednášky „po večerce“. Samozřejmě ani příští rok nebude chybět slavnostní táborový oheň, takže z programové nabídky by si měl vybrat opravdu každý účastník.

Je potěšitelné, že k oživení programu se snaží přispět i členové a kluby zevnitř hnutí: Oldskauti z Valašska například připravují westernové soutěže v hodu nožem a tomahavkem, z hlavního město zase přišla programová nabídka na vyzkoušení si schopností ve zlatonosném claimu či při lovu “Blatenského kapra”.

Symbolem jamboree se stalo logo, který do grafické soutěže zaslal Lubomír Melichařík – Bam z Hrachovce u Valašského Meziříčí.

Účastnický poplatek (včetně stravování, ubytování a dopravy z Dolu do Blatné a zpět) je 800 Kč.

Přihlašování na akci už začalo od 1. ledna. Přihlášky zasílat na adresu (e-mail): . V přihlášce je třeba uvést jméno a příjmení, poštovní adresu a operativní kontakty – telefon a e-mail.

1 – 6: Účastníky 6. NOSJ uvítá táborová základna Dol, cca 10 km od Blatné. 7 – 8: V samotném malebném jihočeském městečku se uskuteční slavnostní defilé jamboree a do programu bude zahrnuta i návštěva přilehlého zámku a zámeckého parku.

Foto: Rekreační středisko Radost Dol, zámek Blatná a Slavomil Janov

 

Do administrace webu se v tuto chvíli nemůžete přihlásit. Zatím se čeká, než bude rozhodnuto, jak moc má být web otevřený. Děkujeme za pochopení. Pokud chcete v tuto chvíli přispět článkem nebo oznámením akce, kontaktujte zpravodaje pro komunikaci br. Nashvilla. X
| Nahlásit chybu
© Junák - český skaut (Kmen dospělých) 2017 - 2020 | kresby: Slovenský skauting | web: NO!sw 2017