V Praze byla otevřena ojedinělá výstava literárního odkazu Jaroslava Foglara

foto-1Nadmíru poutavou a zaměřením ojedinělou výstavu věnovanou spisovateli Jaroslavu Foglarovi a jeho  literárnímu odkazu připravilo Muzeum města Prahy v historických prostorách Domu U Zlatého prstenu na Starém Městě. Kromě prostorové velkorysosti expozice je výjimečná i délka časového údobí, po které mohou návštěvníci výstavu zhlédnout: Expozice potrvá celý rok – od 3. září 2021 až do 4. 9. 2022!

Leccos o výstavě už zájemcům napovídá název Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara. Výstavní projekt akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem „Města“, v jehož ulicích se odehrávají chlapecká dobrodružství a příběhy.

Samotný spisovatel Jaroslav Foglar s výjimkou krátkých epizod v útlém dětství prožil více než devadesát let v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kudy denně procházel do zaměstnání, ať už v kanceláři velkoobchodu papírem na Starém Městě, nebo později v redakci časopisu Mladý hlasatel. Také při vedení vlastního skautského oddílu mířil často do uliček a zákoutí nejstarší části metropole. Toto prostředí poté transformoval do tajuplných měst svých románů.

Výjimečnost Foglarovy tvorby v návaznosti na výše uvedené tkví také v tom, že dokázal povýšit zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání.

Mystický obraz „Města“ se před čtenáři otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace chlapců, dívek i dospělých. Milovníci foglarovek jakéhokoliv věku jsou také základní cílovou skupinou právě zahájené výstavy, zážitek Foglarova mystického města ale zprostředkuje projekt i těm nejmladším.

Scénografická a iluzivně řešená historická část výstavy je instalována ve sklepních prostorách Domu U Zlatého prstenu. Celé jedno nadzemní podlaží je pak vyčleněno galerii obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů (např. J. Minaříka, T. H. Rašína, K. Holana) představí atmosféru Prahy v době spisovatelova narození, dětství a mládí, ale i místa, která mohla inspirovat Jaroslava Foglara při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech v pozdějších letech. Jde o místa konkrétní, ale i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami.

Obrazová galerie připomíná Prahu jako inspiraci nezapomenutelného spisovatele populárních příběhů pro děti a mládež. V celkovém provedení však výstava umožňuje návštěvníkům muzea začlenit městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby do souvislosti historických proměn Prahy a v kontextu s jejím dobovým prostředím.

Samotnou výstavu doplní od října 2021 jednou měsíčně přednáškový cyklus, různorodě zaměřený na život a dílo Jaroslava Foglara. Připraveny budou též lektorské programy a terénní hra pro děti i dospělé.

K přípravě výstavy přispěli i členové Kmene dospělých Junáka, konkrétně oldskauti z pražského klubu Jestřábi. Průvodní texty expozice, popisující mýtus Stínadel, vyšly z pera literárního vědce Tomáše Vučky, a badatel Jaroslav Čvančara zase poskytl ze svého archivu zejména cenné obrazové dokumenty.

Dům U Zlatého prstenu stojí v samém srdci historického jádra Prahy, jen pár kroků za Týnským chrámem u Staroměstského náměstí v Týnské ul. 630/6 (GPS: 50.0880314 N, 14.4230292 E). Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Další informace o Muzeu města Prahy a výstavě Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara zde.

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7foto-8foto-9

 

 

 

 

 

Foto: Muzeum města Prahy