Skauti v Oblasti Přemysla Oráče budou slavit devadesátiny

Ústecký kraj – Oblast Přemysla Oráče má v současné době 6 skautských okresů: Most, Teplice, Děčín, Chomutov, Litoměřice a Ústí nad Labem; skauti z okresu Louny se přičlenili k Mostecku nebo Chomutovsku.

Mezi aktivní kluby OS patří Terezín, Ústí nad Labem, Teplice, Most, Louny a Děčín. V rámci kraje mapujeme skautskou historii, promýšlíme náměty a připravujeme podklady pro oslavy 90 let Oblasti Přemysla Oráče. Jubileum připadne na počátek příštího roku – skautská oblast s historickým názvem vznikla 6. ledna 1928.

Z oldskautské činnosti klubů před prázdninami vybíráme:

16. 4.: Jednodenní výprava do Českého středohoří. Cílem byl Mlynářův kámen (foto 1), odkud je jedinečný výhled na Labe, které je osou Českého středohoří. Trasa měřila 5 km.

1. 5.: Tradiční výprava k pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích (2). Trasu chodíme pravidelně z Bořislavi. Cílem u památníku jsou dvě lípy, které jsme vysadili ke století českého skautingu. Jeden z našich stromů roste kousek od další lípy, kterou zde vysadil bývalý prezident Václav Havel.

21. 5.: Terezínská tryzna – pietní akt za účasti významných osobností. Probíhaly prohlídky Malé pevnosti a dalších částí národního památníku. Místní skauti pomáhali s organizací.

27. 5.: Pomoc oldskautů s vařením kančího guláše na mosteckém náměstí, kde probíhala kulinářská soutěž o nejlepší divočácký guláš (3). Oproti prvnímu ročníku jsme se zlepšili a posunuli na krásné 3. místo.

28. 5.: Výprava do Krušných Hor (4). Cílem byla přehrada Fláje, kterou jsme navštívili včetně jejich útrob. Následně jsme se vydali do Českého Jiřetína, kde stojí za zhlédnutí přesunutý dřevěný kostel. Původně stával na Flájích, ale byl přesunut kvůli výstavbě hráze.

foto-1 foto-2 foto-3 foto-4