Rokosův memoriál: Víc než jen happening

„Rokos se utopil. Víš to už? Rokos se utopil!“ křičel na Petra … „Ne –“ vydechl Petr. „Kdy?“ …

Tímto vzrušeným dialogem Petra Solnara se spolužákem Lexou Pikertů uvedl spisovatel Jaroslav Foglar druhou kapitolu svého románu Boj o první místo. Tragická smrt vrstevníka obou chlapců protnula mladý život na plovárně v poslední den letních prázdnin – a smutná zvěst zasáhla Petra Solnara, hlavního hrdinu knihy, ráno 1. září cestou do školy. 

Boj o první místo patří – společně s romány Hoši od Bobří řeky a Přístav volá – mezi tři autorovy prvotiny, jimiž počátkem 30. let minulého století zazářil na nebi literatury pro mládež. Příběh Petra Solnara vycházel nejdříve na pokračování v časopise Skaut-Junák (1933/34), premiérové knižní vydání se objevilo na pultech v roce 1936. 

Ač úvod románu poznamenává tragická událost (nejrůznějších úmrtí ale ve Foglarově tvorbě najdeme habaděj), i tento ponurý střípek z autorovy tvůrčí mozaiky lze přetavit do veselejší, či dokonce recesní podoby. Takovou byl charakterizován i oldskautský happening na sklonku prázdnin – Rokosův memoriál. Uskutečnil se ve 31. srpna 2017 v podvečer v Prokopském údolí v Praze, u proslulého Jezírka v bývalém vápencovém lomu na okraji Hlubočep.   

S nápadem připomenout si toto spisovatelovo dílo netradičním potápěčským kláním přišel Michal Václ, pravidelný účastník kolegií Akademie Jaroslava Foglara, diskusně-badatelských setkání příznivců spisovatelova díla. Akce akademie jsou součástí klubových schůzek pražského 48. klubu oldskautů Jestřábi. Pro myšlenku se okamžitě nadchli další foglarovský nadšenec Martin Rosol i samotný vůdce klubu Slávek Janov – Nashville. Na akademicko-oldskautské půdě bylo zaděláno na novou taškařici! 

Oč v Rokosově memoriálu šlo? „Hlavně jsme se chtěli po prázdninách znovu setkat a společně vykročit do nového akademického roku,“ zdůraznil Martin Rosol u Prokopského jezírka. „To, že akce byla zároveň recesní soutěží ´podvodníků´, už bylo přidanou hodnotou našeho setkání.“  

„V programu soutěže byly dvě disciplíny,“ doplňuje Jana Adamcová, jedna ze dvou účastnic akce. Obě dámy – Jana spolu s Alenou Pauknerovou – se chopily role arbitrů, dohlížejících na sportovní regulérnost potápěčsko-plaveckého souboje. „V první disciplíně museli soutěžící vydržet s nádechem co nejdéle pod hladinou, ve druhé se snažili plavat pod vodou co nejdál.“ Lítému klání v jezírku přihlížela v roli „plavčíků“ pětice slavných Rychlých šípů. U skalního břehu, u nohou figurín legendárního chlapeckého klubu v životní velikosti, byl dokonce připraven i originální záchranný kruh – ten naštěstí ale nebylo třeba použít… 

Na všechny účastníky – ať soutěžící či rozhodčí – čekala na závěr stylová odměna v podobě dobře naloženého „utopence“… Vítěz pak obdržel hlavní cenu – odznak se vsazeným zrnkem skutečného zlata! Drahým kovem ověnčeným vítězem Rokosova memoriálu se stal Martin Rosol, suverén obou disciplín.  

Součástí happeningu po skončení soutěže byl vědomostní kvíz s tematikou spisovatelova života a díla a znalostí příběhů Rychlých šípů. Připraveno bylo i několik různých suvenýrů – buttony, netradiční komiks RŠ či výroční turistická známka. Rokosův memoriál byl zároveň dílkem z mozaiky akcí AJF k 110. výročí narození Jaroslava Foglara – Jestřábův let. 

Nakonec však přece jenom došlo i na zmíněný „záchranný“ kruh: „Členkou jednoho pražského skautského oddílu je 13letá dívka, říkejme ji třeba Sára,“ doplňuje členka Jestřábů Alena Pauknerová.  „Dověděli jsme se, že dívka pochází ze sociálně slabší rodiny, a tak si sama celý rok střádá korunku ke korunce, aby mohla na počátku nového roku zaplatit v Junáku a středisku tisícikorunový členský příspěvek! Sára je pro skauting velmi zapálená a je dobrou rádkyní družiny. Proto jsme v rámci našeho happeningu podali dívce „pomocný kruh“: Na potřebnou částku jsme se složili a pro příští rok za Sáru skautský registrační poplatek uhradíme.“  

Foto: Slavomil Janov a Jana Adamcová

foto-1 foto-2 foto-3 foto-4 foto-5 foto-6 foto-7 foto-8 foto-9

Napsat komentář