Skautská vzpomínka na ty, kteří už odešli k věčnému táborovému ohni

foto-1Blížící se počátek listopadu si západní civilizace, která podstatnou měrou stojí na základech křesťanských hodnot a tradic, připomíná památku zesnulých. Už po řadu let je  toto období i časem, kdy skauti z Prahy i širokého okolí míří na pietní setkání a vzpomínkovou bohoslužbu.

Po dvě desetiletí byl duchovním stánkem setkání kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí. I tradice se však mění. Proto i letos se soaré ke „skautským dušičkám“ uskuteční na jiném, ovšem stejně významném duchovním místě – na pražském Vyšehradě.

„Přijďme společně vzpomenout a poděkovat těm, kteří skautskou stezkou kráčeli před námi!“ říká za iniciátory z týmu lesní školy Protos a odboru duchovní výchovy Junáka Jiří Kolář – Rys, člen 100. oldskautského klubu střediska Bratří Mašínů v Praze. „Zveme všechny v úterý 7. listopadu na pražský Vyšehrad. Od 17.20 hodin proběhne rituál na hřbitově: Zapalování děkovných svíček na hrobě náčelníka-zakladatele českého skautingu Antonína Banjamina Svojsíka. Účastníkům ale doporučujeme přinést si vlastní svíčku.  Zkušenosti z minula varují, že svíčky připravené organizátory nemusí vystačit pro všechny.“

Rysova slova potvrzuje i skutečnost, že setkání v Praze není jen záležitostí místních skautů, Každoročně do hlavního města přijíždějí skauti ze všech koutů republiky, jak bývá patrné z bezpočtu domovenek na skautských krojích.

“Následně od 18 hodin proběhne skautská děkovná mše v blízké rotundě sv. Martina. Bohoslužbu bude sloužit kněz-skaut Vojtěch Eliáš – O’Kim, dlouholetý instruktor Ekumenické lesní školy, a po téměř celé desetiletí vyslanec a pastor v českých farnostech v Paříži a Londýně,” doplňuje pozvánku na 7. listopadu bratr Rys. “A vezmou-li si účastníci alespoň skautský šátek či ozdobí klopu lilií, vizuálně tím posílíme naše skautské společenství.”

skautska_vzpominka_2023

foto-2

Obrazy a plakáty Marko Čermáka podpoří charitativní sbírku pro Pomocné tlapky

foto-1Najít v hustě zaplněném kalendáři známého výtvarníka, hudebníka a trampa Marko Čermáka skulinu pro setkání jeho příznivců, je oříškem srovnatelným s vyjímáním ježka z klece.

Přesto se toto podařilo pražským oldskautům, kteří se na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích organizačně podílejí na pořádání výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel. Umělec stráví se svými přáteli celý podvečer a večer ve čtvrtek 12. října ve Stodole na Chvalské tvrzi.

Jako první je na programu autogramiáda, která proběhne od 17 do 18 hodin.

Už v jejím průběhu si však návštěvníci budou moci znovu prohlédnout kolekci tří desítek fotopláten s krajinomalbami Marko Čermáka. V programu večera pak budou obrazy nabídnuty zájemcům ke koupi v charitativní aukci s výtěžkem na podporu výcviku asistenčních psů Pomocné tlapky. Na stejné konto poputují i peníze, které budou získány z prodeje plakátů s portréty hudebníka a kreslíře Rychlých šípů.

Z výstavy krajinomaleb si sběratelé mohou odnést také suvenýr – výroční turistickou známku Romantickým štětcem Marko Čermáka.

Na autogramiádu naváže od 19 hodin koncert Markovy trampgrassové kapely Paběrky. I toto vystoupení bude o přestávkách zpestřeno zajímavými vstupy. Hlasovat bude možno například o nejlepším z návrhů na nový kreslený vtip s tematikou Rychlých šípů asistujících u chirurgické operace. Tato kresba byla otištěna vloni ve sborníků nových komiksových příběhů Rychlé šípy 33, z jehož prodeje přispěli pražští „oldi“ Pomocným tlapkám částkou 33 tisíc korun.

Základní vstupné na koncert Paběrek Marko Čermáka je 150 Kč. Pro mládež, studenty a seniory jsou vstupenky za 100 korun.

foto-2foto-3foto-4

Na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích je vystavena kolekce krajinomaleb Marko Čermáka

foto-1Poněkud nečekaným, o to více však příjemným zpestřením prohlídky Chvalského zámku v Praze-Horních Počernicích, se na dobu necelých dvou týdnů stala výstava s názvem Romantickým štětcem Marko Čermáka. Do neděle 24. září přiblíží návštěvníkům krajinářskou tvorbu legendárního kreslíře Rychlých šípů a ilustrátora románů Jaroslava Foglara.

Expozici je možno zhlédnout v rámci celkového prohlídkového okruhu Chvalským zámkem, ale zejména současné hlavní výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel. Přesto jde o samostatný výstavní projekt, který operativně připravili a realizovali pražští oldskauti z Akademie Jaroslava Foglara. „Naším cílem je představit Marko Čermáka jako všestranného výtvarného umělce, který výrazně překračuje rámec tvorby pouhého komiksového kreslíře či ilustrátora foglarovek a romanticko-dobrodružné literatury pro mládež,“ říká za organizátory člen týmu Jan Hejma.

Kolekci Čermákových krajinomaleb na Chvalském zámku tvoří čtyři desítky autorsky signovaných fotopláten. Prohlédnout si ji možno v galerii v Kočárovně na zámeckém nádvoří.

Krajinomalbám se Marko Čermák výrazně věnoval zejména v období 80. let minulého století. Převážně v údolí Berounky a podhůří Brd ve středních Čechách vytvořil na půl stovky akvarelů. V jeho krajinářské tvorbě však najdeme i scenérie Krušných hor, Českého středohoří, Polabí a dalších oblastí české kotliny.

„V polovině 80. let, kdy jako hráč na pětistrunné banjo účinkoval s hudební skupinou Greenhorns také v Západním Německu, zachytil svým štětcem i romantické prostředí westernového městečka Elspe a okolní krajinu,“ doplňuje Jan Hejma.

Přímo ve westernovém skanzenu vytvořil například obraz s dobovou parní lokomotivou, jakou viděli milovníci mayovek ve filmu Vinnetou. Mimo areál pak zachytil například údolí s charakteristickou krajinou středního Německa. Srdcem jej to však i tehdy silně táhlo domů. K Berounce, do Brd, na Křivoklátsko…

Výstava je bohužel časově omezena na období necelých dvou týdnů. V nabitém podzimním programu Chvalského zámku jsme však s vděkem přijali možnost vyplnit jedinou možnou skulinu v galerijním plánu,“ vysvětluje jménem pořádající Akademie Jaroslava Foglara technický šéf výstavního týmu Martin Rosol.

K operativní realizaci projektu přiměl organizátory i postesk řady návštěvníků výstavy o Rychlých šípech na Chvalském zámku. V sále, který představuje Marko Čermáka jako tvůrce Rychlých šípů, zaznělo od řady z nich přání vidět i Čermákovy krajinomalby. Ty sice byly v roce 2020 vystaveny v Galerii 1 v centru Prahy, ale tehdejší reprezentační expozici k umělcovým osmdesátinám přerušila epidemie covidu. Mnoho zájemců se tak na výstavu nedostalo.

Šance poznat, jak krajinu (nejen) české kotliny ztvárnit Marko Čermák svým „romantickým štětcem“, se tak nyní opakuje! Zájemci o prohlídku si však musí na Chvalský zámek pospíšit. Naštěstí zámecký areál v Horních Počernicích je vzdálen pouze jednu zastávku autobusem z konečné stanice metra B Černý most. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin.

Podrobné informace o výstavě

Foto: Slavomil Janov a archiv Marko Čermáka

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7

 

Mezinárodní přátelství oldskautů prohloubil i 12. ročník bowlingové soutěže Kulobití

foto-1Po roce se oldskauti tří sousedních zemí z Česka, Polska a Slovenska sešli opět na mezinárodní soutěží v bowligu – Kulobití. Dvanátý ročník akce se uskutečnil 24. března 2023 ve Frýdku-Místku.

Na bowlingové čtyřdráze v hospůdce „U Toma“ v malebném prostředí přehrady Olešná v blízkosti aquaparku s nádherným výhledem na krajinu lemovanou panoramatem Beskyd. Do soutěžní listiny se zapsaly tři desítky statujících.

Klání ve čtyřech skupinách trvalo dvě hodiny. V průběhu zápolení sice nebylo pro hlasité fandění lehké zjistit, jak na tom jednotliví soutěžící jsou, bedlivé oko rozhodčích však vše pozorně sledovalo a ruce pečlivě zapisovaly získané body. Po ukončení dvou soutěžních kol porážení kuželek se všichni přesunuli do salonku, kde organizátorská “duše Kulobití” Eduard Jarnost – Lišák  slavnostně vyhlásil výsledky v kategorii mužů a žen. Kromě medailí a diplomů si premianti odváželi z podhůří Beskyd i skleněné krýgle s vybroušenými jmény vítězů. Nechybělo ani šampaňské „nealko“ pro vítěze jednotlivých kategorií.

Mezi muži vyhrál Marek Matýsek – Mara před Zbyškem Lajczykem – Sidžem (oba ČR) a na třetí příčce se umístil Andrzej Słota z Polska.

V kategorii žen zvítězila Janina Tomaszczyk, na druhém místě pak skončila Krysia Solarczyk (obě z Polska) a na třetí místo dosáhla Dominika Valchoňová (ČR). Protože však tato soutěžící není registrovanou skautkou, na bronzovém stupínku ji vystřídala Veronika Balážová – Bylinka ze Slovenska.

“Akce se tradičně vydařila, spokojeni byli všichni účastníci. Doufáme proto, že se stejně vydaří i následující XIII. ročník,” zaznělo na závěr u úst bratra Lišáka.

Foto: archiv/Kulobití 2023

Účastníci Prakyády v Hrachovci potvrdili, že skauti mají pevnou ruku i přesné oko

foto-1V sobotu 18. února uspořádali oldskauti z klubu Jestřábi v Hrachovci u Valašského Meziříčí ve spolupráci s místním 2. oddílem Junáka soutěž ve střelbě z praku – Prakyádu. Velká cena Hrachovce v této méně obvyklé sportovní disciplíně přilákala do sálu místního kulturního domu nejen skauty, tak i zájemce z řad veřejnost.

Soutěžilo se ve střelbě na terč ocelovými kuličkami. Dětem byla vyměřena na vzdálenost 5 metrů, dospělí stříleli z mety osmi metrů.

V nejmladší kategorii zvítězil Matěj Kabeláč – Tygr před Michalem Ovčačíkem a Kateřinou Kubjátovou – Drakem. Čtvrté místo obsadil Jan Marek – Ovečka a na páté příčce skončil Dominik Ovčačík.

Ve starší kategorii se umístil na 1. místě Tomáš Martínek – Šutr před Antonínem Markem – Krabicí a Michalem Konvičným – Jerrym. Na pátém až šestém místě se pak umístila Lucie Konvičná – Bludička, Karolína Kubjátová – Liška a Tereza Kabeláčová – Beruška, na sedmém místě pak skončila Amálie Adame – Želva.

Kategorii mužů vyhrál  Zdeněk Válek – Zob před Lubomírem Melichaříkem – Bamem a Petrem Vavříkem z Valašského Meziříčí. Další pořadí: 4. Mirek Ovčačík, 5. Vladislav Tuček, 6. Jaromír Vaigl – Rejža, 7. Dobroslav Konvičný – Vous, 8. Jan Martínek, 9. Tomáš Marek.

Soutěž žen vyhrála Radka Konvičná.

Protože se zimní Velká cena po organizační i sportovní stránce velmi vydařila, skauti plánují obdobné zápolení uspořádat i v červnu na Svatojánských ohních, popřípadě na dalších podobných akcích. Zkušenost totiž ukazuje, že o střelbu z praku – ač zařazení tohoto sportovního odvětví do programu olympijských her je ve hvězdách 🙂 – je mezi milovníky sportovních disciplín s romantickým nábojem nemalý zájem.

Foto: archiv/klub OS Jestřáb Hrachovec

foto-2

foto-3Prakyáda

 

Vzhůru, na Mt. Melechov!

foto-1Tradiční zimní výstup na „Mount Melechov“ ve středním Posázaví se uskuteční v sobotu 7. ledna. Upřesněme tedy nejdřív, že s českým zeměpisným označením se jedna o Melechov, nejvyšší bod severního výběžku Křemešnické vrchoviny, jehož hřeben přechází mezi Světlou a Ledčí nad Sázavou do protáhlého sázavského údolí.

Akce je pořádána pod taktovkou oldskautů z klubu ve Světlé nad Sázavou. Trasu každoročně absolvuje několik desítek účastníků, kteří do této části Posázaví – kraje poblíž legendární Foglarovy Sluneční zátoky –  sjíždějí z řady míst Čech i z Moravy.

Výstup se už stal neodmyslitelnou součástí kalendáře Kmene dospělých a první republikovou oldskautskou akcí v novém kalendářním roce.

„Sraz účastníků je ve skautské základně Vodárna ve Světlé nad Sázavou v 9 hodin,“ zve zájemce na letošní výstup hlavní organizátor Josef Kopecký – Bill. „Ze Světlé se motorovým vláčkem přesuneme do železniční zastávky Smrčná, která je výchozím bodem výstupu. Trasa na vrchol měří přibližně pět kilometrů. Vzdor táhlému stoupání ji ale určitě zvládnou všichni.“

Poblíž cílové mety výstupu, těsně pod hřebenem u Melechovské studánky, vaří světelští oldskauti pro účastníky pravidelně speciální ´melechovský čaj´. Do horkého nápoje přidávají směs léčivých bylin ze zdejšího kraje, a vše je důkladně promícháno vařečkou doyena ledečského skautingu Stanislava Kovaříka – Sonnyho. Na “míchačce” je už přes padesát zářezů, které připomínají všechny Sonnyho výstupy na Melechov, protože akce má kořeny už v poválečné éře Junáka. Po třetí obnově skautingu u nás převzali štafetu organizátorů skauti ze Světlé nad Sázavou. Pod jejich taktovkou se tak výstup koná letos po dvaatřicáté.

Od studánky zbývá na vrchol už jen několik set metrů – nejdříve k zajímavé technické památce v podobě kamenné zeměměřické věže ve výši 710 m. n. m., a nakonec trochu jižněji k samotné špičce Melechova (715 m).

V průběhu desetiletí provázely účastníky výstupu na Melechov nejrůznější rozmary počasí. Byly roky,. kdy se na vrchol bylo třeba brodil metrovými závěji, jindy byla zase cesta jedna velká ledová, či naopak blátivá klouzačka. To hlavní, co bylo všem dosavadním ročníkům společně, je krásná přátelská atmosféra. Tu přibližují i momentky z výstupu v několika předchozích letech.

 

Pražští oldskauti z klubu Jestřábi opět zahájí nový skautský rok happeningem Rokosův memoriál

foto-1Po pět let, od sklonku léta 2017, zahajovali členové pražského oldskautského klubu Jestřábi s přáteli z Akademie Jaroslava Foglara nový skautský a akademický rok v Prokopském údolí na jihozápadním okraji Prahy happeningem s názvem Rokosův memoriál. Letos se však tradiční „zvedání opony“ uskuteční na jiném místě – od skalního jezírka na kraji metropole se akce přesouvá pod hřebeny Brd u řeky Berounky v Řevnicích v okrese Praha-západ.

„V letošním roce je Rokosův memoriál součástí projektu Rychlé šípy 33. Nosným pilířem projektu se stalo jarní vydání knižního souboru nových kreslených příběhů legendárního chlapeckého klubu, doplněných řadou zajímavostí, kuriozit a soutěží k fenoménu Rychlých šípů,“ říká vůdce klubu Jestřábů a zakladatel Akademie Jaroslava Foglara Slavomil Janov, známý i pod skautskou přezdívkou Nashville. „Na obsah sborníku však navazují i další aktivity – například poznávací hra Rychlé šípy v Africe nebo i nadcházející Rokosův memoriál.“

Je dobré připomenout, že Rokosův memoriál byl inspirován epizodou z první kapitoly Foglarovy knihy Boj o první místo. Hned na úvodních stránkách autor románu popsal tragické utonutí chlapce Rokose na plovárně v poslední den letních prázdnin. Vrstevník hlavního hrdiny příběhu Petra Solnara se snažil opakovaně podeplout molo koupaliště a při tom se nešťastnou náhodou utopil…

Každý z předchozích ročníků Rokosova memoriálu se při plavání či potápění v Jezírku Prokopského údolí vyznačoval specifickými sportovními či herními úkoly. První ročník byl ryze soutěžní – zápolilo se ve výdrži s nádechem pod vodou a následně se měřila délka uplavané vzdálenosti pod hladinou.

Motivem k druhému ročníku byla obálka nového vydání románu Hoši od Bobří řeky, na níž byli bobři zobrazení bez charakteristických placatých ocasů. Účastníci memoriálu proto zčeřili hladinu Jezírka roztodivnými, vlastnoručně vyrobenými ocasy, které si připnuli k lemu plavek.

„Dohady o současné hloubce Jezírka jsme se snažili utnout v dalším ročníku pomocí ´Dlouhého Bidla´. Z kartonových trubek z kobercových rolí jsme vyrobili dlouhou teleskopickou tyč na měřené hloubky. Přestože naše snažení provázely svízele, neboť papírová tyč se nám začala ve vodě rozpadávat, s vypětím sil a potápěním se do velké hloubky jsme nakonec dostáhli bezmála pětimetrového dna zatopeného vápencového lomu,“ přidává vzpomínku na třetí ročník iniciátor myšlenky Rokosova memoriálu Michal Václ.

Další dva ročníky byly nesoutěžní, protože příroda a živly uspořádání akce téměř zhatily. V roce 2020 pokryla hladinu vrstva vodních řas, takže plavání v Jezírku se dalo srovnat s plavbou lodí v neprodyšných chaluhách neblaze proslulého Sargasového moře. Přesto se odvážlivci do vln ponořili a „zelenou pláň“ pokořili!

V loňském roce provázel memoriál silný déšť a chladné počasí. Přesto ani tato sibérie neodradila skupinu plavců-otužilců od ponoření se do vody Jezírka a jeho přeplavání.

V čem však bude letošní Rokosův memoriál odlišný oproti předchozím ročníkům?

V rámci badatelských aktivit vyhledáváme po celé republice i různá místa, která souvisejí se životem Jaroslava Foglara nebo jeho dílem. Nyní se nám nabízí příležitost navštívit romantické zákoutí u koryta Berounky v Řevnicích u Prahy. Před téměř dvaceti lety zaujal na tomto místě pohled přes řeku na starý mlýn malíře Marko Čermáka – a následně zde vytvořil akvarel s názvem Rychlé šípy komunikují přes řeku s děvčaty,“ vysvětluje člen Jestřábů Vladislav Teska. „Pokusíme se přeplavat či přebrodil celé řečiště od břehu, kde stály Rychlé šípy až na druhou stranu k místům, kde se ve vodě čachtala trojice dívek.“

I když se letos originální foglarovská taškařice AJF uskuteční jinde, než v předchozích pěti letech, nemění se tradiční termín 31. srpna (tedy den Rokosova úmrtí), ani čas zahájení happeningu v 17 hodin. Sraz účastníků je u restaurace Pivovar Řevnice, cca 200 metrů od nádraží proti proudu Berounky ve směru k říčnímu mostu a lávce pro pěší.

Další informace na přiloženém letáku a na telefonním čísle 602 686 725.

foto-2