Z mozaiky 5. Národního oldskautského jamboree v Miletíně

foto-1Již popáté hostilo městečko Miletín u Hořic v Podkrkonoší, jehož patronem je sv. Jiří, účastníky Národního oldskautského jamboree. Na jubilejní setkání od 1. do 3. června se do rodiště Karla Jaromíra Erbena sjely tři stovky dospělých skautů a skautek od třiceti do sta let.

Ve skutečnosti bylo ale generační rozpětí ještě širší, protože několik rodičů přivedlo do Miletína i své potomky ve skautském věku, a v doprovodu babičky se mezi účastníky jamboree registrovalo dokonce i jedno sedmileté vlče. Naopak doyenem setkání byl Eduard Marek – Hroznýš, nejstarší český skaut, který v březnu oslavil své 101. narozeniny!

Ačkoliv jamboree nese přívlastek „národní“, při každém bienále se rozšiřuje i počet hostů ze zahraničí. Letos k již tradičním účastníkům ze Slovenska a Polska přibyla skupina dospělých skautů z bavorského Rosenbergu.

Program 5. NOSJ se nesl v duchu oslav stého výročí vzniku Československé republiky. V řadě aktivit orámovaných významným jubileem vynikly zejména dvě – vysazení Lípy republiky v parku poblíž miletínského náměstí a odhalení obelisku Čs. legií v nedalekých Hořicích.

Lípa republiky byla vysazena v parku u základní školy v bezprostřední blízkosti miletínského náměstí, jemuž dominuje socha sv. Jiří, který je jak patronem města a zároveň i celého mezinárodního skautského společenství. Nově zasazenému stromku požehnal duchovní rádce Kmene dospělých, emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

Pamětní kámen byl přivezen z bojiště našich legionářů v italských Dolomitech a je osazen kusem šrapnelu z dávného válčiště poblíž městečka Rovereto. Vápencový památník byl umístěn u hořické Věže nezávislosti a stal se součástí její muzejní expozice.

V programu jamboree samozřejmě nechybělo ani tradiční oldskautské defilé na náměstí a pestrá nabídka aktivit v blízké skautské chatové základně. Na tábořišti bylo instalováno několik výstav, proběhlo vyhodnocení kmenové fotografické soutěže, díky charitativnímu trhu byla získána další částka na podporu výcviku asistenčních psů a do křesla pro hosta usedl tentokrát nositel Řádu Zlaté Syrinx a někdejší místonáčelník KD Jaroslav Chládek – Carda. Program hlavního dne jamboree zakončil slavnostní táborový oheň.

Novinkou akce byla možnost fakultativního autobusového zájezdu do barokního hospitálu Kuks, kterou k poznání cenné historické pamětihodnosti využilo na půl stovky účastníků jamboree.

Foto: Petr Novotný a Slavomil Janov

foto-2foto-3foto-4foto-5 foto-6