Svátek Tří králů oslavili pražští oldskauti stylovým happeningem i podporou charitativní sbírky

foto-1Tradiční rébus z příběhů Rychlých šípů, jakou částku museli Mirek Dušín, Jarka Metelka a Rychlonožka uhradit vykutálenému cukráři za snědené cukroví, když se při tříkrálové koledě domnívali, že jeho pozvání na laskominy je myšleno ryze od srdce, vyřešila parta pražských oldskautů a jejich přátel na novoročním happeningu Tříkrálová cukrárna snadno: Každý si v cukrárně v Podolí koupil zákusky podle své chuti, aniž by se přísně dbalo, že to musí být dle komiksové předlohy.

Problém úhrady za snědené dorty v příběhu Rychlé šípy o Třech králích tkví totiž v tom, že v různých vydáních se finanční částka liší. Zatímco v původním příběhu z Mladého hlasatele stačilo Rychlým šípům 36 korun, v dalších vydáních s částečně přepracovaným Foglarovým scénářem i úpravami kresby Jana Fischera se už cena zvýšila na 65 korun.

Letošní první novoroční akce pražských foglarovců se zúčastnilo devět zájemců (plus jeden pes). Akce pod režijní taktovkou strůjce myšlenky happeningu Martina Rosola je už tradiční novoroční „zahajovačkou“ v činnosti Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Letos se ovšem akce uskutečnila i za výrazné programové součinnosti s oldskauty 48. klubu Jestřábi a Akademií Jaroslava Foglara. Happening se totiž stala součásti série 13 akcí AJF k osmdesátinám Rychlých šípů. Díky iniciativě oldskautů si koledníci mohli nasadit na hlavy slušivé královské koruny (dovezené až z Gniezna, proslulé bašty polských panovníků), které byly vyzdobeny i vlaječkami a postavičkami Rychlých šípů. K dispozici byla poprvé i účastnický odznak, vytvořený s využitím kresby Jana Fischera.

Je samozřejmé, že legace při setkání bylo víc než dost. Většina foglarovců – po vzoru Rychlonožky – „toušala že dvou“, čili mlsala na dvou dortech současně, jak dokazují i momentky z akce.

Po setkání v cukrárně se „zdravé jádro“ koledníků přesunulo do blízké podolské restaurace, kde se u foglarovského „malého diskusního piva“ kuly plány na nejrůznější akce, které oldskauti z metropole plánují a připravují v roce 2019.

Na závěr je třeba zmínit, že v době netradiční akce podpořili oldskauti finančním příspěvkem také charitativní Tříkrálovou sbírku.

Foto: Slavomil Janov

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7foto-8foto-9foto-10foto-11