Slavíme stoleté jubileum vzniku Československé republiky

Psal se 28. říjen 1918. Toto datum připomíná slavný den pro všechny Čechy, Moravany, Slezany i Slováky. Ještě kdesi v dálce za obzorem s doutnajícími bojišti nesmyslné světové války, na troskách rakousko-uherské monarchie, vzniká samostatná Československá republika!

A skauti byli aktivně u toho!

V Praze jsou do Staré rychty v Rytířské ulici, tehdejšího junáckého ústředí, povolány desítky skautů a skautek. Okamžitě se zapojují do služby nové republice. Pomáhají všude, kde je to zapotřebí. Tvoří špalíry pořadatelů, kteří usměrňují rozjásané davy v ulicích, zajišťují službu v prvních státních úřadech. Zrodila se také legendární Pošta českých skautů. V tomto období je ale ukotven i jeden z milníků historie skautingu dospělých u nás, zrod 1. oldskautského klubu Přátelé vatry.

Jediné datum – a kolik významných událostí hned přineslo!

Po sto letech se přirozeně doba i společnost změnily. Památné datum je ale aktuální i pro dnešek. Svým odkazem směruje naše tužby po svobodě, demokracii, míru. Nejen samotné říjnové datum, ale celý rok 1918 si je třeba trvale připomínat. I letos totiž 28. říjen představuje víc, než jen jedno krásně kulaté jubileum.

Kresba: Pierre Joubert