Oldskauti z celé republiky táboří už skoro čtvrt století v Prachovských skalách. Letošní tábor začne 23. června

foto-1Už téměř čtvrt století, v posledním červnovém týdnu, vyrůstá na písčité mýtině nedaleko skalního hradu Pařez na severovýchodním okraji Prachovských skal skautský tábor. V něm si po víc než týden užívají pravé přírodní romantiky skautingu, tak jako zamlada, účastníci národního oldskautského tábora.  

POMOCNÁ RUKA “OLDŮ” Z KUKLEN

„V roce 1996 oldskauti ve středisku Kukleny v Hradci Králové nabídli vedoucím oddílů pomoc se stavbou tábora. Byla by však škoda nepobýt alespoň pár dnů navíc v tak nádherném přírodním prostředí tohoto koutu Českého ráje i po dokončení táborových staveb. Proto se parta, která s myšlenkou přišla, rozhodla stavět tábor už týden před prázdninami a do příjezdu chlapců a děvčat si jej také užít,“ říká nestor východočeského skautingu Jaroslav Chládek – Carda, který po léta zabezpečuje zázemí oldskautského táboření.

Půl druhého desetiletí byl vedoucím tábora dlouholetý člen kuklenského střediska Milan Skácel – Kobra. Počátek léta pod někdejší skalní baštou loupeživých rytířů však postupně přestal být jen táborem oldskautů z Hradce Králové. Na tábor se začali sjíždět i zájemci z dalších míst republiky. Tak se „Pařez“ přetavil do jedné z nosných aktivit celé činnosti Kmene dospělých a tábor právem získal přívlastek „národní“.

TÁBOŘENÍ JAKO ZAMLADA

„Je to pravé skautské táboření se vším, co k němu patří – rozcvičkami počínaje přes různorodý denní program až po večerní posezení u ohně. Pak nastupují službu noční hlídky,“ popisuje táborovou náplň pravidelný účastník Karel Trávníček – Origo ze Strakonic. „Podnikáme výpravy do skal, pravidelně je připraven rekreační závod v orientačním běhu, na své si v okolí přicházejí i milovníci geocachingu. Předloni jsme podnikli i vzdálenější výpravu do jícnu vyhaslé sopky u hradu Kost a novinkou posledního roku byla výuka jízdy na in-line bruslích.“

Do blízké Pařezské Lhoty chodí účastníci tábora každý rok obdivovat nádherná jezírka s lekníny v zahradním království místní vyhlášené pěstitelky těchto okrasných vodních rostlin. „K bohatému táborovému programu však  vždy přidáváme vrchovatě i zábavu a dobrou náladu. Těch je zapotřebí hlavně ve dnech, kdy tábor i několik dnů smáčejí přívaly deště,“ dodává rovněž pravidelná účastnice Františka Černohorská – Bobina z Brna.

NA SKÁLE I VE SKAFANDRU

V když nemalá část programu oldskautského týdne pod Pařezem je vyplněna prací při úpravách a dokončování tábořiště, prospěšná služba ve prospěch mladé skautské generace je dostatečně kompenzována mnoha atraktivními programy v terénu či u táborového ohně.

K Prachovským skalám patří neodmyslitelně horolezci. „Oldi“ mají možnost vyzkoušet si slaňování přímo na tábořišti, protože to je z jedné strany celé lemováno několik metrů vysokou skalní hradbou. Stačí se jen vyšplhat pár desítek kroků nahoru – a pak v lezeckém postroji po kolmé skalní stěně zpět dolů…

Neméně přitažlivé jsou však i besedy a setkání se zajímavými hosty. Pod Pařez přijíždějí také známí cestovatelé, literáti, vědci. Nechyběl ani bývalý armádní pilot bitevní stíhačky, který s sebou přinesl i svou někdejší výstroj – přetlakovou kombinézu a speciální leteckou přilbu. To bylo u táborového kruhu veselo, když se pak dobrovolníci pokoušeli nasoukat do těsného pilotního „skafandru“.

„INSPIROMAT” POD PAŘEZEM

Nedílnou součástí programu jsou táborové workshopy. Každý se snaží přispět k obohacení znalostí či vědomostí ostatních něčím ze „své kuchyně“. V táboře probíhají zajímavé rukodělky, oldskauti se zdokonaluji ve vylepšování tábornického vybavení, broušení nožů a sekyrek, ale brousí a leští zde i nerosty. Z tohoto „inspiromatu“ pod Pařezem si oldskauti odnesli ale i zajímavou dovednost sušení mokrého dříví. „Abychom deštěm nasyceným dřevem mohli snadno zatopit v táborové kuchyni, stačí naštípanými polínky a třískami jimi obložit malý táborový ohýnek. Dříví rychle uschne a ještě tvoří zajímavou dekoraci ohniště,“ popisuje Libor Čermák z Prahy, jeden z pravidelných účastníků tábora z generace čerstvých čtyřicátníků.

Šikovné ruce si zase přišly na své při výrobě turbánku na skautský šátek. „Stačí z keře bezu uříznout rovnou větev a z ní nařezat krátké špalíčky. Vývrtkou a pak ostrým nožem vydlabeme dužinu, odstraníme kůru a dutý špalíček vyhladíme smirkovým papírem. Za několik minut máme turbánek jako z JUNu,“ směje se další lektor „inspiromatu“ Karel Trávníček – Origo ze Strakonic.

ROMANTIKA BEZ BARIÉR 

Chuť na romantické červnové táboření v kouzelném prostředí pískovcových skal si nemusí nemusí nechat zajít ani ti, kteří už patří mezi skautské pamětníky v poválečné éry Junáka, či ti, kteří dokonce zápolí se zdravotním hendikepem. Mezi pravidelnými táborníky jsou v nemalém počtu i skauti-senioři, kteří už překročili osmdesátku. Každý táborový program je připraven tak, aby jej podle stupňů obtížnosti zvládli všichni.

Vloni se tábora zúčastnila i dvojice zdravotně hendikepovaných dospělých skautů z jihočeského Tábora. Sami také do programu přispěli workshopem rukodělek – výrobou věnečků a ozdob s využitím borových šišek a dalších přírodních materiálů.

SETKÁNÍ TŘÍ GENERACÍ

V posledních letech není výjimkou ani to, že někteří oldskauti přijíždějí do Prachovských skal se svými potomky – ti mladší s dětmi, starší s vnoučaty. Díky tomuto táboření se tak v Kmeni dospělých vytvořila i jedna z forem rodinného skautingu. Do ní přispěl svou troškou do mlýna i už vzpomínaný Libor Čermák, který své zkušenosti s vedením dětských kroužků s salesiánském centru přenesl i pod Pařez, a pro děti například na táborovém náměstíčku vytyčil důmyslné bludiště.

V roce 2020 oslaví „Pařez“ jubilejní „pětadvacítku“. A právě dnešní mladší členové Kmene dospělých, čtyřicátníci či padesátníci, pro které se tábor už také stal synonymem počátku léta, mohou zajistit i jeho budoucnost.

PŘIHLAŠ SE LETOS I TY!

Přihlášky na letošní 24. Národní oldskautský tábor u Pařezské Lhoty v Prachovských skalách (23. – 28. 6. 2019) přijímá Jaroslav Chládek – Carda, Pražská 73, 500 04 Hradec Králové, tel.: 603 435 874, e-mail: .


foto-2foto-3

foto-4