Nové sběratelské suvenýry připomínají významná jubilea i zesnulé skautské osobnosti, ale také podporují dobročinnost

foto-1Letošní Setkání skautských sběratelů v Praze se uskuteční v sobotu 5. října v kulturním sále historické budovy Hlavního nádraží. Účastníkům nabídne k obohacení sbírek i několik zajímavých suvenýrů, které vzešly z iniciativy sběratelů-oldskautů, nebo se členové Kmene dospělých na jejich přípravě podíleli.

Tři desetiletí svobodného skautingu u nás připomíná nášivka se zvednutýma rukama a prsty roztaženými do písmene “V”, které charakterizovaly atmosféru listopadových událostí roku 1989. Tehdy došlo také k obnovení činnosti Junáka. Hlavním symbolem nášivky je proto ruka se skautským pozdravem. Pozadí grafické kompozice dotváří rozvinutá státní vlajka. Nášivka využívá obdobný motiv, jaký doprovázelo už dřívější vydání kovového odznaku a turistické známky k obnově skautingu (2014).

Poprvé v historii sběratelských setkání, které se konají každoročně od roku 1991, zůstane v sále neobsazen výstavní stolek, na němž pravidelně prezentoval své sbírky dlouholetý předseda Klubu skautských sběratelů a šéfredaktor sběratelského čtvrtletníku ZIPSS Václav Nosek – Windy. Jeho životní i skautská pouť se však bohužel letos v létě uzavřela (†76).

Připomínkou Windyho sběratelského zanícení a vášně se kromě odznaku setkání, do něhož je zakomponováno písmeno W, stane především aršík poštovních známek s přítiskovými kupóny. Na nich je Václav Nosek vyobrazen prostřednictvím kresby malíře Marko Čermáka. Známý výtvarník, který na přelomu 60. a 70. let proslul spoluprací s Jaroslavem Foglarem při tvorbě příběhů Rychlých šípů, byl i dlouholetým ilustrátorem časopisu Skaut-Junák. S Windym také spolupracoval na přípravě poštovní známky ke 100. výročí českého skautingu. I samotný Marko Čermák si uctil památku zesnulé skautské osobnosti tím, že Windyho portrét pro potřeby skautské filatelie nakreslil doslova přes noc a bez nároku na jakoukoliv odměnu.

Mezi novými sběratelskými suvenýry z oldskautské dílny se v neposlední řadě objeví i dvojice oblíbených odznaků-placek (butonů), které připomínají jubileum 100 let symbolu psa v našem skautském znaku. Neméně podstatně však je, že placky vznikly na podporu oldskautského charitativního projektu Mince k minci. Výtěžek z prodeje těchto suvenýrů tak poputuje do výcvikového centra asistenčních psů Pomocné tlapky. Uvedený pár butonů ještě doplňují dvě další placky se symboly oldskautské dobročinné sbírky.

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7