Národní oldskautské jamboree se v příštím roce uskuteční v rekreačním areálu poblíž jihočeské Blatné

Jedna z nejvýznamnějších akcí dospělých skautů a skautek v ČR – Národní oldskautské jamboree – změní po téměř desetiletí své historie hostitelské tábořiště. Předchozích pěti setkání proběhlo v Miletíně v Podkrkonoší, v červnu 2020 uvítá oldskauty rekreační středisko v Dole v jižních Čechách, přibližně 11 km jihovýchodně od města Blatná.

I když skautská základna v Miletíně byla při všech pěti jamboree v letech 2010 – 2018 skvělým místem pro oldskautské dostaveníčko – a stejně tak i v samotném městě, rodišti K. J. Erbena, čekalo účastníky vždy srdečné prostředí, s volbou nové základny lze bezesporu očekávat programové i turisticko-poznávací oživení akce.

„Už v průběhu jubilejního pátého jamboree přišly s nabídkou na pořádání dalšího setkání v novém prostředí oldskautky ze Znojma,“ říká náčelník Kmene dospělých Junáka Marek Matýsek – Mara. „Na jaře předložili nabídku k zorganizování akce také oldskauti z Pačejova. Ti navrhli rekreační areál Dol poblíž Blatné.“

Zájem o pořádání měl nadále také Miletín, proto bylo třeba všechny nabídky odpovědně zvážit a vybrat z nich místo, které se stane hostitelem 6. Národního oldskautského jamboree v roce 2020. Příprava akce takového rozsahu je náročná, proto o pořadatelském místě jednalo už v dubnu Náčelnictvo KD. K vyhodnocení všech nabídek byla pověřena Rada NKD, i s popřípadnou osobní prohlídkou nově se nabízejících základen Borovina v Podyjí u Znojma a zmíněného zařízení Radost v Dole u Blatné.

V následném hlasování se pak členové RNKD přiklonili k rekreačnímu středisku v jižních Čechách.

„Jedná se rekreační objekt v malebném jihočeském prostředí na úpatí zalesněného kopce Chlum. Uzavřený areál bývalého statku leží 11 km od Blatné mezi městečkem Sedlice a obcí Škvořetice. Opačným směrem, přibližně 20 kilometrů na severovýchod, je další významný turistický bod – Zvíkovské Podhradí,“ popisuje místo Jan Vavřička – Tom z oldskautského klubu v Pačejově, který nabídku náčelnictvu KD k pořádání jamboree předložil.

Turistickým magnetem u vzpomínaného Zvíkovského Podhradí je samotný hrad Zvíkov, který se vypíná nad vltavskou vodní nádrží Orlík. Na jih a jihozápad od rekreačního střediska Dol pak leží Strakonice a pozvolna se začíná zvedat předhůří Šumavy.

Rekreační středisko Dol je možno vyhledat na mapě pomocí GPS: 49.3970658 N, 13.9926994 E (nebo 49°23’49.523″ N, 13°59’32.550″ E).

Ruku v ruce s výběrem místa byl určen i termín jamboree: V tomto oproti předchozím bienále nedošlo k zásadní změně: Akce je opět plánována na prodloužený první červnový víkend, tedy 5. – 7. 6. 2020. S ohledem na zájem účastníků volajících po rozšíření programové nabídky v samotném místě se ovšem uvažuje, že rekreační areál by bylo možno využít už od čtvrtečního odpoledne (například k vycházce do polesí Chlumu nebo na nedalekou vyhlídku na Mužetickém vrchu ) s navazujícím večerním besedním táborákem.

Podrobné informace o akci a jeho programu budou připraveny na podzimní sněm Kmene dospělých (18. – 20. 10.) ve Žďáru nad Sázavou. S připravovaným programem akce se bude možno zároveň seznámit na stránkách oldskautského magazínu (speciálu) KD, který vyjde společně s podzimními čísly skautských časopisů.

Okénko do rekreačního areálu v Dole u Blatné.

Foto: archiv/rekreační zařízení Radost

Do administrace webu se v tuto chvíli nemůžete přihlásit. Zatím se čeká, než bude rozhodnuto, jak moc má být web otevřený. Děkujeme za pochopení. Pokud chcete v tuto chvíli přispět článkem nebo oznámením akce, kontaktujte zpravodaje pro komunikaci br. Nashvilla. X
| Nahlásit chybu
© Junák - český skaut (Kmen dospělých) 2017 - 2020 | kresby: Slovenský skauting | web: NO!sw 2017