Klub skautských sběratelů zve na tradiční podzimní setkání. Proběhne v sobotu 5. října v Praze

foto-1Klub skautských sběratelů Junáka (KSSJ), jehož podstatnou část členské základny tvoří oldskauti z Kmene dospělých, zve všechny zájemce na tradiční podzimní setkání. Proběhne v sobotu 5. října v Praze od 8 hodin v kulturním sále v historické budově Hlavního nádraží.

Pražské setkání je už bezmála tři desetiletí největší tematicky zaměřenou sběratelskou burzou v Česku. Zároveň je i jednou z největších akcí tohoto druhu v Evropě. Letos se akce uskuteční už po devětadvacáté.

V zaměření letošní burzy se bezesporu výrazně odrazí letošní vrcholná mezinárodní skautská událost – 24. Světové jamboree v USA. Živo je ale i na domácí skautské půdě: Řada středisek si připomíná 100. výročí zrodu skautingu ve svých městech a zároveň slavíme 30 let, co se skauting u nás může opět svobodně rozvíjet. To vše dává tušit, že nabídka sběratelských suvenýrů a artefaktů bude na letošní burze pestrá a bohatá.

Svou „troškou do mlýna“ přispějí v nabídce také sběratelé-oldskauti, z jejichž dílny vychází nyní například kolekce placek (buttonů) k podpoře výcviku asistenčních psů Pomocné tlapky, či turistické suvenýry rozvíjející odkaz spisovatele Jaroslava Foglara – Jestřába.

Protože na sklonku léta náhle zemřel jeden z nejvýznamnějších českých skautských sběratelů a dlouholetý předseda KSSJ Václav Nosek – Windy, na letošním setkání zůstane jeho tradiční výstavní stolek prázdný. Protože však Windy byl mimo jiné vyhlášeným a respektovaným odborníkem na skautskou filatelii, KSSJ připravuje k uctění jeho památky speciální sběratelské suvenýry. Zájemci se mohou opravdu nač těšit!

Pro nové návštěvníky sběratelského setkání nebývá v labyrintu Hlavního nádraží úplně snadné objevit cestu do kulturního sálu. Organizátoři sice umísťují v hlavní hale informační směrovky, přesto není od věci uvést i v těchto informacích stručný popis cesty: Takže – sál se nachází v pravém křídle (blíže k Václavskému náměstí) historického objektu Wilsonova nádraží. Z nové haly vedou pohyblivé schody k obnovené secesní Fantově kavárně v patře budovy, na úrovni sousedící severojižní magistrály. Od kavárny se je nutno vydat chodbou doprava až na konec křídla budovy. Tam je třeba vstoupit do označeného vchodu (dveří) a po točitém schodišti vystoupat další dvě patra nahoru.

Sál bude pro potřeby KSSJ zpřístupněn oficiálně v 8 hodin. Organizátoři co nejrychleji připraví výstavní stolky a poté bude vstup otevřen pro samotné návštěvníky. Vstupné na burzu je 50 Kč. Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Pro vystavovatelé jsou k dispozici stoly za poplatek 40 Kč.

Setkání končí v 11.30 hodin. Bezprostředně na akci však naváže sněm KSSJ, na který jsou všichni členové klubu – i případní hosté – zváni.

Bližší informace:  www.kssj.skauting.cz, FB: www.facebook.com/KlubSkautskychSberateluJunaka.

Foto: Radouch/Wikipedia

foto-2foto-3foto-4