Jubilejní mezinárodní setkání k svátku sv. Jiří ve Vídni – Georgsfeier 2019

foto-1Už dvě desetiletí si dospělí skauti z Rakouska připomínají svátek sv. Jiří ekumenickou duchovní slavností – Georgsfeier. Charakter akce, která probíhá v režii členů vídeňské gildy, však už dávno překročil hranice země našich jižních sousedů. Georgsfeier se stal jedním z nejvýznamnějších setkání v rámci celého Středoevropského subregionu ISGF.

Georgsfeier se koná pravidelně v první květnový pátek v kostele sv. Jiří v Kahlenbergerdorfu na severozápadním okraji rakouské metropole. Lze očekávat, že i letos se místní novogotická kaple zaplní do posledního místečka dospělými skauty z Vídně i dalších rakouských gild (klubů). Stejně tak lze ale v Kahlenbergerforfu očekávat i hosty z okolních národních skautských organizací ze Slovenska, Německa, Maďarska a Polska. Pravidelná je i účast českých oldskautů z Kmene dospělých.

V minulosti jezdili do Vídně především “oldi” z jižní Moravy. V posledních letech byli naopak pravidelnými účastníky akce “na krásném modrém Dunaji” členové klubů OS z Prahy a Kutné Hory. Letos s nimi poprvé zamíří na Georgsfeier i zástupkyně oldskautů Pardubického kraje.

Při duchovní slavnosti znějí v kostele vedle němčiny i slovanské jazyky. Liturgická čtení a přímluvy přednášejí zástupci všech zúčastněných zemí. Slavnostní atmosféru dotváří vlajkosláva rakouských gild, hudební vystoupení a symbolika ISGF v průčelí chrámové lodi.

Po ukončení ekumenické slavnosti se všichni scházejí k přátelské besedě ve společenském sále místní farnosti. Samozřejmě nechybí občerstvení, připravené hlavně domácími kulináři z vídeňské gildy. K ochutnávce však bývá i něco malého „na zub“, co přivezou účastníci za zahraničí. Při všech předchozích ročnících se na prostřené tabuli objevily také pravé české buchty, které upekl rakouský oldskaut s českými kořeny Leo Ge. Ten je i českým oldskautům známý díky svým aktivitám a práci ve Skautském muzeu ve Vídni. Je velice pravděpodobné, že na Leových buchtách si účastníci Georgsfeier budou moci pochutnat i letos…

Součástí akce je i dobrovolná charitativní sbírka vídeňská gildy. Její výtěžek putuje kromě místní farnosti už řadu let i do centra sociálně péče Gaudeamus v Bratislavě. V tomto ústavu pro zdravotně hendikepovanou mládež působí také samostatný skautský oddíl. Jeho základnou je moderní srub, který byl v areálu centra Gaudeamus postaven rovněž z finančního daru rakouského společenství dospělých skautů.

K letošnímu jubilejnímu setkání Georgsfeier ve Vídni-Kahlenbergerdorfu se oldskauti sejdou v pátek 3. května od 18.30 hodin.

Delegace Kmene dospělých neodjíždí do Rakouska s prázdnýma rukama. Pro účastníky 20. Georgsfeier je připraven stylový suvenýr v podobě vypalované dřevěné placky (turistické známky) se symboly akce a Středoevropského subregionu ISGF. Suvenýr je navíc zavěšen na stuze v barvách rakouské státní vlajky.

Foto: Slavomil Janov a Leo Ge

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6