Jubilejní 5. Národní oldskautské jamboree: Přihlášky do 8. května!

Národní oldskautské jamboree je jednou z klíčových akcí Kmene dospělých. Už od premiéry v roce 2010 se stalo výjimečnou křižovatkou setkání generací a zásadně posiluje kmenové společenství.

Jamboree se koná pravidelně každé dva roky, letošní bienále je jubilejní – jamboree se uskuteční popáté. Tradičním hostitelským městem je Miletín u Hořic v Podkrkonoší.

foto-1Tři trumfy z Podkrkonoší

„Když jsme před osmi lety, kde se jamboree připravovalo poprvé, vytipovávali vhodná místa, podkrkonošské městečko nebylo vybráno náhodně,“ říká náčelník Kmene dospělých Marek Matýsek – Mara. „Místní skautská základna je ideálním prostředím pro kmenovou akci tohoto typu. Navíc samotný Miletín i okolí města nabízejí mnoho turisticky atraktivních míst k návštěvě a prohlídce. Za zmínku stojí například rodný dům Karla Jaromíra Erbena, středověké podzemní katakomby či Muzeum českého amatérského divadla v areálu místního zámku.“

Trumfem, kterým však Miletín bezesporu převážil misku vah rozhodování na svou stranu, bylo, že patronem města je už od 16. století sv. Jiří. A kde jinde by možno najít pro oldskauty příhodnější místo pro úvodní defilé, než je náměstí s majestátnou sochou legendárního rytíře bojujícího s drakem?

Program pro každého

Program jamboree je vždy pečlivě připravován a sestaven tak, aby si svoji parketu našli zástupci všech generací. V nabídce nechybí diskusní setkání k aktuálním společenským i skautským tématům, v areálu základny je dán široký prostor pro prezentaci klubové činnosti. Prověřit sportovní zdatnost může každý v rekreačním orientačním běhu či střelbě z luku i vzduchovky, milovníci geocachingu se mohou vydat na „lov kešek“. Skautští sběratelé pravidelně obohacují program tematicky zaměřenou výstavou.

Novinkou letošní akce je možnost autobusových výletů „za humna“ Miletína – do barokního hospitálu Kuks, nebo k Přehradě Les království. Vyhlášena byla i dlouhodobá soutěž k jamboree – tentokrát zaměřena na zajímavé fotografie ze skautského prostředí.

Stálým magnetem NOSJ jsou besedy se skautskými osobnostmi v „křesle pro hosta“. V předchozích letech do něho usedli politolog Jan Šolc – Kól, nositel nejvyššího světového skautského vyznamenání Jiří Navrátil nebo biskup František Radkovský. „Kdo bude hostem letos, si ještě necháváme pod pokličkou,“ usmívá se tajnůstkářsky programový šéf jamboree a místonáčelník KD Jiří Wolf – Pando

Také charitativní trh

K tradičním součástem jamboree patří charitativní trh rukodělných výrobků od šikovných oldskautských rukou. „Prostředky, které takto získáme, věnujeme na vybranou dobročinnou akci,“ přidává se do hovoru organizátorů zpravodajka náčelnictva KD pro charitativní činnost a sociální projekty Hana Kaprálková. „Z výtěžků předchozích trhů jsme pořídili například nášivky pro skautské dárce krve a podpořili výcvik asistenčních psů i vybudování muzejní expozice o skautingu ve třetím odboji.“

Letos organizátoři ponechají více na rozhodnutí účastníků, kam poputuje charitativní výtěžek. Z nových projektů se nabízí například zřízení skautského pietního místa u hrobu Václava Jelena, po A. B. Svojsíkovi prvního skautského vůdce u nás. „Václav Jelen byl zakladatelem nejstaršího a dodnes činného českého skautského oddílu – již 105leté pražské Dvojky. Oldskauti upravují jeho hrob v Libčicích nad Vltavou na pietní skautské místo,“ říká pražský legát KD Ondřej Přerovský – Lazebník.

Přihlášky do 8. května

Přihlášky možno zasílat do 8 května na adresu: Alena Nekolová, Kalendova 645, 500 04 Hradec Králové 4; e-mail: . Informace – tel.: 728 548 246.

Přílohy:

Přihláška na Jamboree Plakát a informace