ISGF slaví 25. říjen jako světový Den společenství – Fellowship Day

V roce 1953 bylo založeno Mezinárodní společenství bývalých skautů a skautek – International Fellowship of Former Scouts and Guides (IFOFSAG, od roku 1996 přejmenováno na ISGF). Stalo se tak 25. října ve švýcarském Luzernu. O dvanáct let později, v roce 1965, kdy se v Bruselu konalo světové shromáždění IFOFSAG, byl delegáty přijat návrh, aby se den zrodu organizace stal mezinárodním svátkem dospělých skautů s názvem Den společenství – Fellowship Day.

foto-1Kromě přímé návaznosti na datum založení IFOFSAG je skautský Den společenství provázán i s datem 24. října, který mezinárodním Den Spojených národů. Toto symbolizuje, že myšlenka široké pospolitosti národů i všech obyvatel Země bez ohledu na náboženské, rasové či jazykové odlišnosti, je vyjádřena i v poslání světové organizace dospělých skautů.

Mezinárodní dimenze a pomyslný kruh přátelství, ve kterém spojují ruce dospělé skauti na celé zeměkouli, jsou v názvu ISGF vyjádřeny anglickým slovem „fellowship“: To v překladu znamená společenství, přátelství či přátelský svazek.

V rámci svátečního Fellowship Day jsou v řadě členských zemí ISGF pořádány 25. října také charitativní akce ve prospěch obětí přírodních živelných pohrom, občanských a válečných konfliktů v politicko-společensky nestabilních zemích a oblastech světa. V Evropě – například v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku i jinde, to bývají zejména sbírky či charitativní trhy. Aktivní v tomto směru jsou i dospělí skauti v asijských a afrických zemích – ač v řadě z nich sami pomoc spíš potřebují…

Důraz na charitu a sociální projekty jako klíčové oblasti činnosti ISGF položil ve svém provolání k Fellowship Day také nový prezident ISGF Mathius Lukwago z Ugandy, který byl do této funkce zvolen na nedávné světové konferenci v Indonésii. Provolání zveřejňujeme na webu KD v samostatném návazném článku.