České skautské muzeum se ke století republiky otevřelo v Praze na Letenské pláni

foto-1

Do pořádání akcí k 100. výročí založení Československa se významně zapojili také skautští sběratelé. V rámci aktivit v Klubu skautských sběratelů Junáka tak ani na hlavních oslavách v Praze nechyběli oldskauti, kteří se aktivně věnují sběratelství a v klubové práci zajišťují také expozice Českého skautského muzea.

Tentokrát bylo muzeum otevřeno na Letenské pláni, kde byl vybudován rozlehlý vojenský tábor s ukázkami techniky i výcviku Armády ČR, stejně jako se zde široce prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému – policie, hasičské sbory i záchranáři.

V severní části tábora, který pokrýval velkou část plochy Letenské pláně, se bylo možné v řadě výstavních vojenských stanů seznámit také s činností Sokola, klubů vojenské historie i dalších spolků. Zde bylo otevřeno i České skautské muzeum. Vývěsní štít muzea zdobily symboly Junáka – českého skauta a ISGF.

Expozice dokumentovala podíl skautů při zrodu a formování nové republiky. Skauti se aktivně zapojili do pořádkové služby nebo zajišťovali unikátní kurýrní službu Pošty českých skautů. V muzeu byla připomenuta i účast skautů v protinacistickém a protikomunistickém odboji, stejně jako další události propojující historii skautingu se stoletím české státnosti.

Prostřednictvím výstavním panelů i exponátů ve vitrínách se ale návštěvníci seznámili i s celou šíří skautské činností, jak se její formy rozvíjely v průběhu celé více než stoleté historie ve světě i u nás. Částí exponátů se tak prolínala i prezentace specifického programu oldskautingu .

V průběhu tří dnů oslav století republiky navštívily skautské muzeum tisíce zájemců, včetně řady významných hostů. Kromě jiných si sbírky muzea prohlédla také skupina příslušníků francouzské armády. “Ejhle, tady jsem já jako kluk na táboře exilových skautů,” pronesl náhle k průvodcům muzea perfektní češtinou jeden z francouzských vojáků v uniformě podplukovníka a ukázal prstem na vystavenou fotografii. Poté prozradil, že po emigraci s rodiči skautoval v jednom z exilových oddílů a nyní působí jako vojenský přidělenec francouzského velvyslanectví v Praze. Vzpomínku na své skautování napsal pak podplukovník Daniel Kopecky i do pamětní knihy muzea.

Členové KSSJ připravily pro návštěvníky i suvenýr v podobě butonu Skauti slaví 100 let Československa. Odznaky ale v muzeu dlouho neohřály a doslova se po nich zaprášilo.

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7foto-8foto-9foto-10foto-11foto-12foto-13foto-14foto-15foto-16