Začíná přihlašování na letošní mezinárodní Trojsetkání českých, slovenských a polských oldskautů

foto-1Už sedmadvacet let, pravidelně od roku 1996, je špičkou ledovce spolupráce českých, slovenských a polských oldskautů mezinárodní Trojsetkání. Hostitelé akce se pravidelně střídají. Letos se organizace chopili dospělí harceři z polské skautské organizace ZHP. Trojsetkání proběhne od 12. do 15. září 2024 na základně Wapienica u města Bielsko-Biala v podhůří polských Beskyd.  

V duchu motta letošního Trojsetkání „Skautská turistika je zdrojem zážitků, utváření charakteru a fyzické a psychické regenerace v cyklu lidského života“ se bude odvíjet i bohatý třídenní program. Bude zaměřen na poznávání turistických a přírodních pamětihodností zdejšího kraje na jihu Polska a přiblíží také místní folklór.

Charakteristickým rysem každého Trojsetkání jsou však i přátelské besedy a výměna zkušeností z práce oldskautů v jednotlivých národních společenstvích (gildách).

Přestože se akce snaží o prolnutí vzájemných aktivit dospělých skautů všech tří účastnických zemí, zatím není možné vytvořit prostor pro širší účast, jak je charakteristická například pro jamboree mládeže. „Kapacita základen, nebo obdobných hostitelských míst je limitována na počet několika desítek účastníků,“ říká Jerzy Sierka, který v čele organizátorů z harcerského regionu Rybnik u Bielsko-Biale nese na svých bedrech hlavní tíhu organizaci akce. „Trojsetkání je proto každoročně pro všechny národní organizace výběrovou aktivitou. Účastníci z každé země vytvoří národní delegaci, která se ale snaží prezentovat činnost  dospělých skautů v dané zemi v co nejrozmanitější podobě.“

Podobně jako v předchozích letech, byl i klíč letošního sedmadvacátého Trojsetkání stanoven na 24 účastníků z hostitelské země a po dvaceti oldskautech z Česka a Slovenska.

O účast v národní delegaci může usilovat každý člen Kmene dospělých. Důležitá však bude rychlost vyplnění a odeslání přihlášky. Prvních 20 přihlášených oldskautů vytvoří jádro národní delegace, další jako náhradníci budou moci doufat, že se v průběhu následujících čtyř měsíců některé místo uvolní…

Účastnický poplatek na akci 3500 Kč. K jeho úhradě budou vybraní členové české delegace vyzvání e-mailem po ukončení lhůty na přihlašování.

Přihlášky je třeba vyplnit v elektronickém formuláři zde. Přihlašování bude spuštěno 1. května v 6 h ráno. Uzávěrka přihlášek je 8. května ve 22 hodin.

Doprava účastníků z ČR do místa Trojsetkání nebude organizována společně, bude třeba využít individuálních možností cesty. „Počítáme však, že z Ostravy, která leží od města Bielsko-Biala a základny Wapienica jen necelých 70 kilometrů, budeme koordinovat skupinovou dopravu automobily účastníků,“ upřesňuje vedoucí české výpravy a místonáčelník Kmene dospělých Marek Matýsek – Mara.

Doprava z místa bydliště nebo z Ostravy není zahrnuta v účastnickém poplatku na Trojsetkání 2024.

1. Česko-slovensko-polské Trojsetkání patří mezi hlavní akce v rámci spolupráce dospělých skautů Středoevropského regionu ISGF. V posledních letech se jako jako hosté připojují pravidelně k účastníkům i pozorovatelé z rakouské národní gildy PGÖ. –2. Význam Trojsetkání umocnil v roce 2022 certifikát mezinárodního přátelství Twinning, který uděluje světové ústředí ISGF v Bruselu. – 3.-5. Symboly účastnických národních organizací dospělých skautů – Zwiazek Harcerstwa Polskieho. Kmen dospělých Junáka a Dospelí skauti a skautky Slovenska. 

 

foto-2foto-3foto-4

Mobilizace! Je o kurz a zkoušku pro vedení klubů OS opravdu malý zájem, nebo chybí informace?

ZVKDV termínu 24.–25. května je v Praze připravován kurz pro vedení klubů dospělých. Dvoudenní vzdělávací akce bude zakončena kvalifikační zkouškou pro vedení oldskautských klubů (ZVKD). 

Tato zkouška je nutnou – ale zároveň i postačující – kvalifikací pro vedoucí klubů OS.

O tom, že v řadě středisek napříč republikou se mnohé kluby potýkají s absencí kvalifikovaných vedoucích, hovoří každoročně udělované výjimky při členské registraci. Je tedy třeba naléhavě se ptát, proč se plánovaný kurz zatím nepodařilo naplnit alespoň minimálním počtem 12 frekventantů?!

„Kurz s názvem Pařízek jsme vypsali už před více než měsícem. Přesto jsou ke konci dubna přihlášeni pouze čtyři zájemci,“ bilancuje neradostný zájem o ZVKD vedoucí kurzu a zpravodajka pro program a vzdělávání v náčelnictvu Kmene dospělých Eliška Pavlíková – Hini.  „Termín přihlášek tak prodlužujeme do 12. května. Toto je ale nejzazší lhůta. Buď se potřebný počet dvanácti přihlášek podaří dosáhnout, nebo letošní kurz budeme muset zrušit.“

Je otázkou, zda je o kurz mezi oldskauty opravdu tak mizivý zájem – nebo se informace o možnosti absolvovat toto vzdělávání „jen“ nedostaly k případným zájemcům. „Nabídka kurzu s přihláškou se opakovaně objevila na webu Kmene dospělých, informace jsou i na facebooku. Zpráva byla také otištěna v dubnovém čísle časopisu Skautský svět. Snažíme se nyní zjistit, nakolik potřebné sdělení doputovalo do klubů či přímo k jednotlivcům i prostřednictvím krajských a okresních legátů,“ říká zpravodaj pro komunikaci NKD Slavomil Janov – Nashville.

Pokud sdělení o Pařízku a ZVKD narazily v toku informací na nechtěný „špunt“, stále zbývá ještě několik dnů k tomu, aby se  nežádoucí ucpávka zprůchodnila. Byla by škoda propásnout nabízenou šanci k získání potřebné kvalifikace, která může být v klubech i základem pestré a kvalitní činnosti.

Vzdělávací kurz Pařízek je připravován v klubovně junáckého okresu Praha 2, Bělehradská 51.

„Program začne v pátek 24. května v podvečer úvodními přednáškami o motivačním programu OS 21 a základní legislativě. V závěru večera jistě vyšetříme čas i na diskusí k činnosti klubů,“ přibližuje náplň kurzu sestra Hini. „V sobotu jsou na programu přednášky k mezinárodní dimenzi skautingu dospělých, hospodaření, metodice ke klubové činnosti a zdravovědě s praktickým nácvikem první pomoci. Základní vědomosti frekventantů budou prověřeny elementárním písemným testem. Nejpozději týden před termínem ZVKD je třeba zaslat vlastní projekt v přibližném rozsahu 2 až 4 stran na téma přípravy klubové akce, schůzky, výpravy a podobně.“

Pro vedoucí klubů s klasickou vůdcovskou zkouškou (VZ) není nutnost toto specifické vzdělávání absolvovat. Pokud však vedení oldskautů přebírají „nováčci“ v KD, kteří skauting pro dospělé (motivační program OS 21, specifika práce a činnosti jednotlivců a klubů, akcent na charitu a sociální projekty, mezinárodní dimenze v rámci ISGF a podobně) nemají zatím dostatečně „pod kůží“, může být Pařízek a ZVKD pro ně velice prospěšným doplňkem vzdělávání i inspirací pro činovnickou práci.

Prodloužený termín pro odeslání přihlášek je nově do neděle 12. května do půlnoci. Přihláška se vyplňuje elektronicky prostřednictvím skautISu. Ve výjimečných případech je možno přihlášku zaslat na e-mail vedoucí kurzu Elišky Pavlíjkové – Hini vyplněním formuláře Prihlaska_k_ZVKD.

Písemnou práci je možno odeslat do 17. května na e-mailovou adresu: .

Cena kurzu je 500 Kč. V ceně je zajištěno ubytování ve skautské klubovně a sobotní snídaně a oběd. Absolventi obdrží dekret a odznak ZVKD.

Informace na tel: 606 213 750 nebo 602 686 725.

Smutek oldskautů na Slovensku: Zemřela významná činovnice národní gildy Oľga Slivková

foto-1Bratrský slovenský skauting dospělých natrvalo opustila významná osobnost – Oľga Slivková. Na počátku 90. let minulého století přispěla v zemi našich východních sousedů lvím dílem k formování oldskautingu a rozvoji jeho programu a činnosti.

Spoluzakladatelka Národní gildy Slovenska a později i aktivní činovnice spojené organizace dospělých skautů zemřela 23. dubna 2024 ve věku 87 let.

Oľga vyrůstala v silně křesťansky a vlastenecky orientované rodině. Její otec už v době první republiky aktivně prosazoval slovenské národní zájmy v politické činnosti. Štafetu po něm převzal mladší bratr Oľgy Ján Čarnogurský. Před rokem 1989 byl jako právník aktivním obhájcem slovenských disidentů a perzekuovaných věřících. Po změně společenských poměrů u nás se stal i čelním představitelem československé federální vlády.

Oľga prožila podstatnou část svého života v rodné vesnici Vajnory, dnešním předměstí Bratislavy. Stejně jako k rodné obci však srdcem tíha i k dědince Malá Franková v kraji svých předků na severovýchodním Slovensku. Vřelý vztah ke slovenské kultuře a folklóru přetavila i do své profesní činnosti publicistky a dlouholeté rozhlasové redaktorky.

S rodnou obcí se pojí i činnost Oľgy Slivkové při zrodu oldskautingu na Slovensku. Ve Vajnorech se vytvořilo jádro první skautské organizace dospělých – Národní gildy Slovenska. Díky gildě se slovenští oldskauti začlenili i do světového společenství ISGF. Později došlo k prolnutí jejich členů s dalšími slovenskými oldskauty a následně se vytvořila dnešní organizace Dospělých skautů a skautek Slovenska.

Ve všech skautských společenstvích Oľga významně pracovala ve prospěch slovenského oldskautingu a posílení jeho pozice v mezinárodním hnutí. Činná byla i v oblasti charity. I díky jejím mezinárodním kontaktům se například podařilo s finanční podporou dospělých skautů z Vídně vybudovat v Bratislavě srub a skautskou základnu pro mládež s mentálními poruchami.

Zásluhy Oľgy Slivkové na rozvoji slovenského oldskautingu i mezinárodní spolupráce dospělých skautů vyzdvihl v kondolenci rodině a slovenským skautům také emeritní prezident Evropského výboru ISGF a nositel Řádu Zlaté Syrinx Hans Slanec z rakouské gildy PGÖ.

foto-2

foto-3

foto-4foto-5

 

 

 

 

 

1. Poslední rozloučení se sestrou Oľgou proběhne 1. května ve 13 h v obci Malá Franková, kde bude i pohřbena. – 2. Oľga Slivková při návštěvě USA u Sochy svobody. – 3. Na mezinárodním Trojsetkání českých, polských a slovenských oldskautů ve Varšavě v roce 2012 se Oľga zapojila do živé diskuse na téma mezinárodní dimenze skautingu dospělých. Na snímku debatuje s tehdejším náčelníkem slovenských oldskautů Jaroslavem Loeblem – Alláhem a místonáčelní Kmene dospělých Junáka Hanou Kaprálkovou. – 4. Oľga Slivková (na snímku uprostřed) v roce 2019 v kruhu delegace slovenských oldskautů na mezinárodním ekumenickém setkání k svátku sv. Jiří – Georgsfeier ve vídeňském Kahlenbergersdorfu.

Foto: Slavomil Janov a archiv

Národní skautský památník se vrací do veřejného prostoru: Slavnostní obnova proběhne 16. května v areálu krematoria v Praze-Strašnicích

foto-1Po několikaletém uložení v depozitu se do veřejného prostoru v pietním území krematoria v Praze-Strašnicích navrací Národní skautský památník. Obnova monumentu v podobě symbolických “tří prstů ve skautském pozdravu” se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin.

Památník vznikl zásluhou skautů vězněných v 50. letech v komunistických lágrech. Monument je věnován památce všech padlých, umučených a popravených skautů za první a druhé světové války, v době nacistické protektorátní poroby Československa a v době totalitního komunistické režimu v naší zemi.

Památník byl prvně odhalen v květnu 2003. Na tomto místě stál až do roku 2017, kdy musel ustoupit revitalizaci pietního prostoru.

Obnovu památníku iniciovali členové členové pražského 145. oldskautského klubu Naděje. Ve spolupráci se Skautským oddílem Velena Fanderlika nalezli a vyjednali se správou pražských hřbitovů nové umístění v blízkosti vstupní brány do areálu krematoria, a vlastně jen pár metrů od původní lokality. Oldskauti z klubu Naděje, zejména pak tandem Ondřej Přerovský – Lazebník a Michal Chára – Kim, pak odvedli ohromný kus práce, při níž bezpočet organizačních a technických problémů dokázali přetavit do konečné fáze obnovy památníku.

V souvislosti s několikaletým úsilím je nutno ocenit i podporu Pražského kraje Junáka, který – podobně jako před 21 lety při vybudování památníku – obnovu zaštítil a významně finančně podpořil.

Datum obnovy nebylo stanoveno náhodně. Právě v noci z 16. na 17. května 1949 se totiž skauti poprvé výrazně postavili komunistickému režimu s pokusem o opětovné nastolení demokracie v poválečném Československu. Jejich snahy však byly zmařeny. Čelní skautští činovníci stanuli před soudem a čekaly je mnohaleté tresty. Po propuštění z vězení mnozí živořili na okraji společnosti a s velkými obtížemi hledali práci, bydlení a další základní potřeby.

Základní podoba Národního skautského památníku zůstává i při obnově zachována tak, jak byl vytvořen před 21 lety. Dominantním prvkem monumentu jsou tři kovové pilíře, které  spojuje pamětní deska s připomínkou skautských obětí z válečných a totalitních údobí republiky. V novém provedení však bude památník usazen v kruhovém podstavci, na němž bude svítit věčný plamínek.

Po odhalení památníku bude postupně dotvořeno celé okolí pietního místa. Architekti z ateliéru HRA, s nimiž iniciátoři obnovy úzce spolupracují, vyřešili esteticky i pozadí monumentu v podobě dekorační kovové stěny s patinou staromědi a moderně stylizovanými liliemi. Pozadí postupem času proroste popínavými rostlinami a vytvoří přirozené zelenou kulisu celého prostoru.

K zajištění realizace finálních technických a dekoračních úprav památníku byla Skautskou nadací Jaroslava Foglara vypsána veřejná finanční sbírka. Na konto sbírky je možno stále průběžně přispívat.

Na platformu dobročinné sbírky na dokončení úprav památníku je možno přejít zde. Pro platbu možno využít i QR kód sbírky.

Národní skautský památník – pozvánka na slavnostní obnovu

foto-2

 

Národní oldskautské jamboree je i výzvou pro přemýšlivé hlavy a šikovné ruce

foto-1Na většině dosavadních Národních oldskautských jamboree se atraktivní součástí programu staly účastnické soutěže v různých odvětvích, jímž se členové Kmene dospělých věnují v individuální i klubové činnosti.

Soutěž nebude chybět ani v rámci letošního sedmého setkání „oldů“ z celé republiky, které proběhne od 7. do 9. června v Bělči nad Orlicí u Hradce Králové.

V jakých soutěžních „disciplínách “ měřili oldskauti své dovednosti na předchozích akcích?

V roce 2012 ozdobily areál tábořiště v Miletíně v Podkrkonoší skautské totemy. Palmu vítězství si odnesl Jiří Klikoš – Číňan z Dvora Králové nad Labem.

Podobně i soutěže dalších bienále jamboree v Miletíně v letech 2014–2018 prokázaly, že umem, šikovností či řemeslným fortelem se řada členů Kmene dospělých může chlubit vrchovatě.

V roce 2014 půl desítky oldskautů předvedlo u táborového ohně své vlastní písně. V autorské a interpretační soutěži slavil v Miletíně triumf Martin Bajgar – Čočka z Ostravy za vtipnou píseň o přátelích z kmenového společenství. Je jen škoda, že soutěžní melodie a příběhy se zatím mezi oldskauty nijak zvlášť neuchytily, aby u táborových ohňů obohatily mnohdy již omšelý repertoár omílaných „odrhovaček“…

O dva roky později se klubovna miletínské základny zaplnila rukodělnými výrobky od bezmála tří desítek vystavovatelů. Exponáty představovaly zejména tradiční rukodělné výrobky – řezbářské výtvory, textilní dekorace, kožedělné výrobky, ozdobné předměty, ukázky modelů táborových staveb a podobně. Pozornost všech, kteří si soutěžní výstavu přišli prohlédnout, však zaujaly i zdobené perníčky či nakládané okurky se skautskou etiketou na lahvi 😊. U hodnotitelů nakonec nejvíce bodovaly rukodělky Lubomíra Melichaříka – Bama z Hrachovce u Valašského Meziříčí, který vytvořil i mistrovskou dřevořezbu loga 4. NOSJ.

Poslední jamboree v Miletíně v roce 2018 se stalo výzvou pro oldskauty-fotografy. Táborovou „výstavní síň“ zaplnilo na půl stovky snímků od reportážních momentek až po umělecky pojaté fotografie. Vítězným snímkem se stalo zachycení ranního nástupu na oldskautském táboře v Prachovských skalách. Autor snímku, šéfredaktor magazínu Oldskauting Slavomil Janov – Nashville, zachytil vztyčování státní vlajky v ostrém protisvětle slunečních paprsků, takže snímku dal příznačný název Táborové ráno sluneční lázni.

Pandemie nemoci covid-19 pak na čtyři roky tradici Národních oldskautkých jamboree přerušila. Nit se podařilo navázat až v roce 2022 na novém tábořišti v Bělči nad Orlicí ve východních Čechách, ale v programu oldskautského setkání se soutěž neobjevila.

Na dřívější zápolení tak naváže až letos soutěž, která chce opět poměřit nápaditost výrobků, které dokáží vytvořit šikovné skautské ruce. Jde o soutěž výrobků se skautskou tematikou. Druh ani formu výrobků pravidla nijak neomezují. V Bělči se tak jistě bude možno těšit opět různorodou kolekci od suvenýrů přes praktické či dekorační předměty až po díla s uměleckými ambicemi svých tvůrců.

Přihlásit své výtvory může každý účastník jamboree. Soutěžní exponáty není třeba nijak předem přihlašovat, stačí je přivést do Bělče a předat organizátorům jamboree k vystavení.

Takže, s chutí do díla – šanci na úspěch a ocenění má bezesporu každý!

Účastnický poplatek 7. NOSJ včetně ubytování na lůžku a stravování je 1700 Kč. Při ubytování na tábořišti ve vlastních stanech za poplatek 1000 Kč. Jednodenní návštěva na hlavní program v sobotu (včetně oběda) je 500 Kč.

Přihlášku na 7. NOSJ je možno vyplnit zde.

foto-2foto-3foto-4foto-5

 

foto-6foto-7foto-8foto-9

 

 

 

 

 

1.–2.  Mezi kandidáty na primát v soutěži totemů na 2. NOSJ v roce 2012 patřil i Dobroslav Konvičný – Vous z Hrachovce u Valašského Meziříčí. Prvenství však nakonec připadlo Jiřímu Klikošovi – Číňanovi, jehož barvité řezbářské dílo by se bezesporu neztratilo ani mezi originálními symboly z osad severoamerických Indiánů. – 3. Soutěž písničkářů na jamboree v roce 2014 potvrdila, že mezi oldskauty je řada skvělých autorů, zpěváků a hudebníků. – 4.–7. Mezi výrobky, které soutěžily na 4. NOSJ v roce 2016 bylo k vidění mnoho originálních kousků. Mezi nimi zaujal například „vzpomínkový šátek“ Jiřího Klabana – Kyba z Pardubic, ale zejména pak dřevořezba se symbolem jamboree od Lubomíra Melichaříka – Bama. – 8.–9. V soutěži fotografů (2018) zaujaly mj. časosběrné snímky Eduarda Jarnota – Lišáka o proměnách památníků Ivančena v Beskydech. – 10. Nejlepší fotografií soutěže se stala momentka s názvem Tábor ve sluneční lázni.

Foto: Slavomil Janov a archiv

Putování za sv. Jiřím začne v polovině května v muzeu na zámku Konopiště

foto-1Náčelník-zakladatel světového skautského hnutí Robert Baden-Powell vybral za patrona skautů postavu sv. Jiří. Osobnost chrabrého vojáka za vlády římského císaře Diokleciána si skauti na celém světě připomínají 23. dubna. Čeští skauti slaví svůj svátek o den později.

Kromě vojenské udatnosti se Jiří proslavil i svým odhodláním postavit se zlu – ve své době proti nespravedlivému pronásledování křesťanů. Tím si však znepřátelil panovníka a za svou víru byl 23. dubna 303 v Lyddě nedaleko Tel Avivu sťat mečem.

Protože u nás, v okolních slovanských zemích a Maďarsku však den mučednické smrti sv. Jiří koliduje se svátkem zemského patrona sv. Vojtěcha, pro české, slovenské, polské a maďarské skauty je svátečním dnem až 24. duben.

„Legendu sv. Jiří připomíná zejména symbolické vyobrazení rytíře na koni, bojujícího s kopím v ruce s drakem. Tato alegorie je vnímána jako boj dobra se zlem. Svatý Jiří ovšem proslul i pevnou vírou a oddaností nejvyšší nebeské autoritě, stejně jako odvahou a odhodláním obětovat se pro druhé,“ popisuje podrobněji odkaz starověkého rytíře a světce emeritní plzeňský biskup a duchovní řádce Kmene dospělých František Radkovský.

Nový projekt Kmene dospělých

Symbolika světového skautského patrona je vetknuta do nového projektu v programu Kmene dospělých – Putování za sv. Jiřím.

„Naše kmenové Putování za sv. Jiřím je připraveno jako celoroční aktivita, která bude svátečními daty orámována při zahájení a ukončení projektu. Poznávací výpravy, výzvy a další aktivity budou zahájeny v době letošního svátku sv. Jiří a vyvrcholí za rok, na jaře 2025,“ vymezuje časový rámec projektu Eliška Pavlíková – Hini, zpravodajka pro program a vzdělávání v náčelnictvu KD.

„Putování za sv. Jiřím pojímáme jako výzvu pro jednotlivce i kluby oldskautů k výpravám a návštěvám historicko-církevních památek, které nesou jméno našeho skautského patrona,“ přibližuje další kamínek v mozaice motivačního programu Oldskauting 21 Jana Adamcová z řad pražských „oldů“, kteří stojí za zrodem projektu. „Těch památek není u nás až tak mnoho, takže to bude trochu i pátračka. O to víc nás potěší každá nová, byť drobná či skoro zanesená ´stopa´, například nenápadný reliéf na průčelí nějaké stavby a podobně.“

Za zajímavými památkami

Objevování památek sv. Jiří slibuje zajímavé zážitky. Bezesporu i proto, že mnohé objekty překvapují návštěvníky svou originalitou, výjimečnou architekturou či historií. Příkladem může být kostel sv. Jiří v Lukové na Plzeňsku: V chrámových lavicích jsou usazeny dvě desítky figurín, představujících symbolicky zemřelé věřící a obyvatele obce. Každou sochu však tvoří jen sádro-textilní oděv pomyslně zesnulých, samotné tělo posty chybí.

Nejznámější sochou u nás je pravděpodobně sv. Jiří na nádvoří Pražského hradu. Oldskauti však dobře znají i obdobný monument v Miletíně v Podkrkonoší, kde jsme pětkrát sešli na Národním oldskautském jamboree.

„Pro milovníky architektury doporučujeme výpravu do Bludově na severní Moravě, kde ze svažitého terénu vystupují tři stupňovité lodě místního kostela sv. Jiří. Naopak ve stylu moderního sochařství je z pískovce vytesána socha sv. Jiří v Hustopečích na Slovácku,“ přidává Jana Adamcová na závěr tipy na výlety po celé české kotlině i napříč Moravou.

Start na zámku Konopiště: 26. května 2024

První výprava za sv. Jiřím se oldskauti byla organizátory plánována na 27. dubna s cílem na zámku Konopiště u Benešova ve středních Čechách. V bývalé zámecké oranžerii je zřízeno Muzeum sv. Jiří. V něm je k vidění přes 1500 nejrůznějších sošek, obrazů, plastik, medailí, dekorací i literatury, vše se symbolikou legendárního světce.

„Letos se však plánované dubnové otevření muzea sv. Jiří z provozních důvodu zámku Konopiště posunulo až na počátek května. Proto jsme i pro naši premiérovou výpravu museli hledat jiný vhodný termín. Volba padla na neděli 26. května. Putování za sv. Jiřím se tak stane i nabídkou k doplňkové aktivitě frekventantů vzdělávacího kurzu pro vedení klubů dospělých, který proběhne v pátek a sobotu 24. a 25. května,“ upřesňuje termín návštěvy první památky se jménem skautského patrona iniciátor projektu Slavomil Janov – Nashville.

V průběhu dalších měsíců pak bude putování pokračovat individuálními nebo skupinovými akcemi. Účastníci pak se pak mohou O své zážitky z cest, fotografie či zajímavosti se pak mohou účastníci podělit v internetovém zápisníku, který by se tak mohl stát originálním bedekrem pro další „poutníky“.